ثبت نام
در این مقاله به بررسی عیار نقره و استفاده عداد رایج در آن میپردازیم.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در اغلب جواهرات نقره در سایت هوموکالا عددی با شماره ۹۲۵ حک شده است که عیار نقره می باشد. ولی این عدد به چه معناست؟ اگر  جواهرات نقره ای از سایت هوموکالا خریداری کرده باشید حتما متوجه این عدد شده اید که روی نقره حک شده است. عددی که اغلب بر روی جواهرات نقره حک شده عدد ۹۲۵ می باشد. البته در نقره های دست ساز ایرانی عدد ۹۵۰ یا ۹۹۹ هم گاهی اوقات مشاهده می شوند که البته در حال حاضر و نوشتن این مقاله در سایت ما موجود نمیباشند. حال سوالی که به ذهنمان می آید این میباشد که این عدد به چه معناست؟ عیار ۹۲۵ در اصل عدد ۹۲٫۵ می باشد و بدین معناست که ۹۲٫۵% از فلز به کار رفته در ساخت جواهر از جنس نقره می باشد و ۷٫۵% باقی مانده از فلزات دیگر است.

 

سوال بسیاری از شما عزیزان از پشتیبانی هوموکالا این بوده که چرا از ۱۰۰ درصد نقره در فلزات استفاده نمی شود؟ پاسخ آن بسیار ساده و البته تا حدودی قابل تامل میباشد.

 

یک شمش کامل از نقره، عیار ۹۹۹ را داراست که حالتی نرم و بسیار شکننده دارد و نمی توان از آن به عنوان جواهری محکم و با دوام استفاده نمود. البته جواهراتی ساخته می شود که عیار ۹۹۹ دارند ولی به دوام و سختی نقره های ۹۲۵ اصلا نمیرسند. در ایران نقره های دست ساز با عیار ۹۵۰ (۹۵ درصد) هم ساخته می شوند که از نظر کیفیت و قیمت کمی از نقره های ۹۲۵ بهتر می باشند. یکی از ویژگی های بارز نقره تیره شدن نقره در مدت زمانی است که از آن استفاده نمی شود. البته بعضی افراد به دلیل اسیدی که از عرق بدنشان خارج می شود باعث تیره شدن نقره در حین استفاده از آن می شوند ولی اغلب افراد اینگونه نیستند.

در خبر نامه هوموکالا عضو شوید

More To Explore